Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Opóźnienia w realizacji – problem rynku budownictwa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
24-07-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PlanRadar

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Opóźnienia w realizacji – problem rynku budownictwa
mat. pras. PlanRadar
Z terminowością realizacji inwestycji budowlanych wciąż jest źle. Sytuacja ta odbija się negatywnie na rentowności, co z kolei generuje kolejne problemy na rynku.

Sektor mierzy się z ogromnym problemem, który ma charakter systemowy i obserwowany jest na wielu rynkach europejskich, w tym niemieckim czy polskim. Inwestycje budowlane realizowane są z opóźnieniem, co wiąże się ze wzrostem kosztów, to zaś – z uszczupleniem budżetów choćby na wzrost wynagrodzeń pracowników tego sektora. Sytuację diagnozuje raport „Produktywność i wydajność pracy w branży budowlanej 2024”, opracowany prze firmę PlanRadar. To efekt badania ankietowego, przeprowadzonego wśród 450 praktyków branży z wybranych rynków europejskich.

Okazuje się, że nieterminowość jest prawdziwą bolączką rynku. Z raportu wynika, że na budowach notuje się mnóstwo usterek wymagających poprawy. Jeśli nie są wykrywane szybko, skutkują zwiększeniem kosztów i przedłużeniem prac. Jak wynika z badań, na tych rynkach, które są zaawansowane cyfrowo, usterki i błędy są rozpoznawane znacznie łatwiej i szybciej.
Praktycy rynku w Polsce dostrzegają ten problem – wysoka liczba usterek wymagających dużych nakładów pracy dodatkowej, zwiększa koszt inwestycji (41 proc. wskazań respondentów). Co leży u przyczyn tego stanu rzeczy? Powodów jest wiele, lecz kilka z nich najmocniej wpływa na nieterminowość inwestycji.

  1. Co trzeci pracownik z rynków środkowoeuropejskich sporządza codziennie raport z realizacji zadań, przy czym nie jest jasne, czy i jak dane te są gromadzone i analizowane na bieżąco (37 proc. wskazań). Być może marnowany jest czas na analogowe, czyli papierowe zbory danych, do których jest i tak ograniczony dostęp.

  2. Procesy nie są jasno zdefiniowane, inni słowy – pracownicy nie wiedzą, w czym dokładnie uczestniczą i jaki jest cel ich działań, co wiąże się z chaosem organizacyjnym i informacyjnym (40 proc. wskazań wśród polskich respondentów).

  3. Komunikacja między interesariuszami projektu w ramach konkretnej inwestycji jest na niskim poziomie, co też uderza w obniżenie efektywności pracy, a zatem i opóźnienia (40 proc.).

  4. Istnieją na polskim rynku istotne braki w wykwalifikowanej kadrze. To powoduje niedokładność w pracy, brak właściwego nadzoru i kontroli jakości, co przekłada się z kolei na potrzebę poprawek i powrotu na plac budowy.
Potężnym wyzwaniem stojącym przed sektorem budowlanym jest cyfryzacja zasobów i procesów. O ile transformacja technologiczna obejmuje kolejne obszary naszego życia, w budowlance wciąż jest wiele do nadrobienia – wynika z raportu PlanRadar. Tymczasem doświadczenia płynące z rozmaitych rynków potwierdzają z roku na rok dynamiczny wzrost sprawności procesów i efektywności całych biznesów za sprawą wdrożenia innowacji technologicznych. W budowlance jednak nadal niewiele firm sięga na przykład po aplikacje cyfrowe umożliwiające gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących inwestycji, sprawne zarządzanie procesami czy spójny dostęp do dokumentacji ze strony wszystkich interesariuszy.

Cały raport jest dostępny tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5